פרשת נצבים - ובחרת בחיים


בס"ד

פרשת נצבים ובחרת בחיים

בפרשתנו ישנו ציווי: "ובחרת בחיים". וצריך להבין מה משמעות הציווי הזה? הרי כל אדם רוצה לחיות חיים טובים. מדוע צריך לצוות אותנו לבחור בחיים, וכי יש דבר כזה לבחור במוות?

 

מסופר על בעל החידושי הרי"ם, שבנו הרב אברהם מרדכי היה חולה מאוד ועמד על ערש דווי. ניגש אליו אביו ולחש לו באוזנו: "כתוב בתורה: 'ובחרת בחיים למען תחיה אתה וזרעך'". הבן אגר מאמצים מרובים וזכה להתחזק ולהתרפא. כשהחלים הסביר שכשהבין שה' דורש ממנו לחיות נלחם בכל הכוח לייצב את עצמו. לימים, נולד לו בנו, הרב יהודה אריה לייב מגור, בעל השפת אמת המפורסם.

 

אמנם זהו סיפור יפה על כוחות נפש אדירים. אך עדיין צריך להבין מדוע אדם רגיל מצווה לבחור לחיות, הרי זה הרגש הכי בסיסי וטבעי ביותר שקיים לנו?

 

ונראה לענות, שה' רוצה שנבחר לחיות חיים של משמעות.

בכל רגע נתון, אנו נתונים בתוך מבחר של בחירות שונות. בדרך כלל אנו יודעים בשכלנו מהי הבחירה הטובה ומה הבחירה הפחות טובה, אך יש לנו יצר שמושך אותנו לכיוונים שונים.

כנגד זה מצווה אותנו התורה תבחר את הבחירה הנכונה. תקיים את מאמר ספר התניא: "שכל שליט דליבא", שהתובנות שלך ישלטו על המעשים שלך.

 

בדרך כלל הדברים השליליים שקורים לנו בחיים, מגיעים מתוך בחירות מוטעות. שיקול דעת לא נכון או הגררות למקום שידענו שלא ייטיב עמנו. כשאנו פועלים לא מתוך שיקול דעת נכון, אנו בוחרים במוות של חיי תוכן. חטא הוא מלשון החטאה. כמו שחקן כדורסל שמחטיא את הכדור לסל.

 

כנגד זה באה התורה ואומרת: "ובחרת בחיים". אל תפגע לעצמך בחיים שהם שלך ועבורך.


 אם רק נצליח לבחור נכון, נזכה באמת לחיים של טובה וברכה עבורנו.

 

שבת שלום ושנה טובה,

הלל מרצבך

תגובות

הנקראים ביותר

פרשת תולדות - אהבת הילדים ללא תנאי

פרשת תזריע - מאמין וזורע

פרשת ויצא - האמת שנראית כשקר

פרשת כי תשא - בין הרצוי למצוי

פרשת נח - פתיחות או סגירות

פרשת אמור - השגרה המרגשת

פרשת קדושים - מה זו קדושה?

פרשת מצורע - המטמון שבייסורים

פרשת פינחס - מהו שלום אמיתי?

פרשת לך לך - איך מקרבים?